Lajmet e rreme janë problemi më i madh që kanë portalet në Shqipëri. Ndonëse është përfolur mjaft për këtë temë, deri më tani nuk ka asnjë kontrollor që t’i rregullojë apo dënojë në mënyrë që situata të përmirësohet.

Në këtë periudhë krizë lajmesh, për shkak të pushimeve, fake news janë më të favorizuara për të marrë dhenë. Këtë javë, showbizz-i shqiptar kanë qenë i mbushur plot me të tilla, ndaj ne në dritare.net kemi bërë një përmbledhje të tyre.
Nuk kishte asnjë shkëndijë, përse u përhapën këto lajme, por ata u futën në listën e “fake news”.

Ja cilët ishin ato:

Armina Mevlani ndahet nga Shkëlzen Berisha”

Ndonëse sapo deklaroi në një intervistë për planet e saj afatgjata në lidhje me dasmën apo ardhjen në jetë të një fëmije, ky lajm mori dhënë. Shkaku: disa shprehje të Arminës, të cilat i postoi për të këshilluar që gratë të ishin të pavarura nga burrat e tyre. Pasi situata u qetësua disi, çifti postoi një foto, ku dukeshin shumë të lumtur bashkë.

“Getoar Selimi ndahet nga Marina Vjollca”

E njëjta situatë sikurse e çiftit të lart përmendur, por me një shkak tjetër: ata kishin kohë që nuk postonin foto së bashku në rrjetet sociale.

Prishet miqësia e Anxhela Paristeri dhe Erik Lloshit

Në portale u përhap lajmi se miqësia mes dy këngëtarëve ka përfunduar, për shkak se Peristeri nuk mori pjesë në dasmën e mikut të saj. Anxhela e sqaroi menjëherë këtë situatë duke thënë se ishte shumë e angazhuar me punë dhe koncerte, ndërsa miqësia e tyre vazhdon si më parë.

Adelina Ismaili shtatzënë për herë të dytë

Mjaftoi një foto e Adelinës në istagram,postuar nga gazetari Eraldo Rexho, ku bluza i tregonte paska barkun e rrumbullakosur, për t’u përhapur me shpejtësi lajmi se ajo ishte shtatëzënë. Por këtë aludim e ka hedhur poshtë vetë Eraldo, ku i përgjigjet të gjithëve se kjo nuk është e vërtetë.

Fejohet MC Kresha

Nuk u mësua kurrë përse u përhap lajmi për fejesën e MC Kreshës, megjithatë në një prononcim për Anabel Magazinë, ai u shpreh se ishte në gjumë teksa mori vesh nga portalet se ishte fejuar.

Urojmë që javën e ardhshme dhe në vijim të kemi sa më pak lajme të tilla./L.F-dritare.net


Flash Lajme

Më të lexuarat