The logo of Eurovision Song Contest is displayed during the 2019 Eurovision Song Contest (ESC) national selection show, in Kiev, Ukraine, on 23 February, 2019. Ukrainian singer MARUV will represent Ukraine at the Eurovision Song Contest (ESC) that consists of two semi-finals, to be held on 14 and 16 May, and a grand final taking place at the Expo Tel Aviv in Tel Aviv, Israel, on 18 May 2019.
(Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)

Festivali evropian “Eurovision” i cili këtë vit mbahet në Holandë, sapo ka publikuar shortin për netët finale, ku dihet renditja e shteteve në këtë garë.

Shtetet që hyjnë automatikisht në finale janë: Gjermania, Italia, Holanda, Franca, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, njofton Klan Kosova.

Ndërsa Shqipëria e përfaqësuar nga Arilena Ara do të perfomojë në natën e dytë gjysmëfinale dhe është e 18-ta me radhë.

Nata e parë gjysmëfinale mbahet më 12 maj, nata e dytë më 14 maj, ndërsa finalja e madhe mbahet më 16 maj në Roterdam.

Më poshtë mund ta shihni listën e plotë të shteteve që garojnë në dy netët gjysmëfinale:

Gjysmë-finalja e parë:

Maqedonia e Veriut
Bjellorusia
Lituania
Suedia
Sllovenia
Australia
Irlanda
Rusia
Norvegjia
Qipro
Kroacia
Azerbajxhani
Malta
Izraeli
Ukraina
Rumania
Belgjika.

Gjysmë-finalja e dytë:

Austria
Moldavia
Polonia
San Marino
Serbia
Islanda
Republika Çeke
Greqia
Estonia
Danimarka
Bullgaria
Zvicra
Finlanda
Armenia
Letonia
Gjeorgjia
Portugalia
Shqipëria.


Flash Lajme

Më të lexuarat