Koleksioni i madh i videove, librave dhe imazheve të gjetura në Neverland në vitin 2003 – gjashtë vjet para se të vdiste – ishte shënuar në një raport të Departamentit të Sheriffit të Santa Barbaras, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

.

Materialet e gjetura paraqisnin femra dhe meshkuj në skena të skllavërisë, videot transgjinore, erotika mashkullore që shfaqin burra dhe adoleshentë dhe madje edhe skena të sadomasokizmit të të njëjtit seks.

Pjesa më e madhe e materialit ishte gjithashtu e detajuar në dokumentet e gjykatës që nga koha, e dorëzuar pasi një djalë i ri doli përpara duke pohuar se ai kishte qenë abuzuar seksualisht dhe sulmuar nga këngëtari në raste të shumta.

Raporti i policisë pohon se vetëm në dhomën e gjumit dhe banjon e Jacksonit kishte të paktën shtatë koleksione të gjetura nga hetuesit që tregonin djemtë në vitet e tyre të adoleshencës – dhe në disa raste edhe më të rinj – plotësisht të zhveshur ose pjesërisht të veshur.

Një nga koleksionet, i quajtur “Taormina Wilhelm Von Gloeden”, përshkruhet në dokumentet e gjykatës si: ‘Fotot joshëse të djemve adoleshentë nga fundi i shekullit të XIX-të’.

Pastaj kishte polaroide të dy meshkujve të mitur.

‘Një nga të miturit dukej se ishte një i ri i ri; tjetri dukej të ishte adoleshent (para-adoleshent)”, thoshte raporti.

Raportohet se në fotografitë nudo të djemve shkruheshin fjalët “A jeni të frikësuar?”, dhe më pas “Ha ha ha”.

Kishte edhe më shumë fotografi të këtyre dy djemve të gjetur në një tjetër kuti fotografish, këtë herë së bashku me Jacksonin vetë.

Kërkimi në shtëpinë e mbretit të popit ndodhi në nëntor të atij viti, ndërsa Jackson ishte në Las Vegas, me 70 anëtarë të Zyrës së Prokurorit të Rrethit të Santa Barbaras dhe Departamentit të Sherifit që u kthyen në vendbanim.

Një urdhër arresti ishte lëshuar në atë kohë, dhe Jackson më vonë u kthye në polici, pasi u kthye në Kaliforni.

Radar Online ka marrë së pari raportin e policisë dhe dokumentet e gjykatës dhe një hetues mbi rastin u tha atyre se: “Dokumentet e ekspozuan Jacksonin si një grabitqar manipulues me drogat dhe seksin që përdorte gracka, imazhe seksualisht eksplicite për të përkulur fëmijët në vullnetin e tij”.

Burimi shtoi: “Ai gjithashtu kishte imazhe të neveritshme dhe të çuditshme tronditëse të torturës fëmijërore, lakuriqësi për të rritur dhe fëmijë, robëri femërore dhe sadomasoçizëm”.

Raporti thekson se shumë nga materialet që paraqisnin femrat dhe meshkujt e zhveshur në shtëpi mund të përdoren me qëllim të përpjekjes për të tërhequr djem të rinj.

Pas përshkrimit të shumë materialeve, hetuesi vë në dukje se: “Bazuar në trajnimin tim, ky lloj materiali mund të përdoret si pjesë e procesit të dhunimit psikik, përmes të cilit njerëzit (ata që kërkojnë të ngacmojnë fëmijët) ulin pengesat e tyre, viktimat e synuara dhe lehtësojnë molestimin e viktimave të përmendura”.

Këto materiale përfshinin ‘një libër që shfaqte imazhet e fëmijëve lakuriq’ të gjetur në një nga dhomat e shtëpisë së këngëtarit; ‘një libër i cili përmbante fotografi lakuriq të burrave’ në banjon e tij, dhe libra të shumëfishtë që gjendeshin në dhomën e gjumit.

Radari Online ka pyetur edhe një nga zyrtarët në rrethin e qarkut policor në Santa Barbara, Ndihmës i Lartë i Prokurorisë së Rrethit në zonën lidhur me rastin kur ai ishte pjesë e ekipit të prokurorisë që mori në gjyq Jacksonin.

“Shumë nga këto gjëra u përdorën për të desensitizuar fëmijët, dhe Michael pranoi të merrte një fëmijë pas tjetrit në shtrat për periudha të gjata kohore”, tha ai.

“Ne identifikuam pesë djem të ndryshëm, të cilët të gjithë bënë pretendime për abuzim seksual. Nuk ka shumë pyetje në mendjen time se Michael ishte fajtor për ngacmime të fëmijëve”, tha tutje ai.

Jackson u lirua përfundimisht në vitin 2005, pasi u akuzua për shtatë akuza kriminale për ngacmim të fëmijëve.

(Foto: Justin Sullivan/Getty Images/Guliver)


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All