Megjithëse presionin ndaj administratës dhe mobilizimin e militantëve Edi Rama duket se po e humbet betejën për pjesëmarrje masive në 30 qershor.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën me dije se pjesëmarrja deri më tani nuk e ka kaluar shifrën 15 për qind.

Mbetet për t’u parë nëse do të kemi shtim të pjesëmarrjes gjatë orëve të pasdites, megjithatë nëse do të vijohet me këtë trend në fund të ditës mund të shënohet pjesëmarrja më e ulët historike në zgjedhje.

Përpos kësaj për herë të parë një mazhorancë në Shqipëri shkon në zgjedhje pa opozitë, duke injoruar vendimin e presidentit.

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Drilona Hgjatë një konference për mediat ka bërë me dije se procesi i votimit po shkon normalisht.

Ajo ka njoftuar se deri në orën 15:00 pjesëmarrja qytetarëve në procesin zgjedhor ka qenë 15.5%, ose 546 388 votues.

Numri i votuesve:

Malësi e Madhe 4600
Shkodër 8700
Pukë 2700
Fushë Arrëz 19959
Tropojë 24000
Has 2888
Kukës 6900
Lezhë 9400
Mirditë 4300
Kurbin 5014
Mat 6810
Klos 3020
Bulqizë 5000
Dibër 8083
Vorë 3550
Kamëz 7412
Tiranë 117 108
Kavajë 5100
Rrogozhinë 4100

Belsh 5208
Elbasan 27466
Gramsh 7446
Librazhd 8501
Lushnjë 21 746
Fier 30440
Patos 6906
Mallakastër 5573
Kuçovë 7200
Berat 11300
Skrapar 2976
Pogradec 11265
Korçë 13500
Kolonjë 3950
Këlcyrë 2900
Vlorë 23899
Himarë 3160
Delvinë 1869
Sarandë 6280
Finiq 3315
Konispol 2852

Në total 546 388, shifra 15.5%

Flash Lajme

Më të lexuarat