Ish-Këshilltarja e Sigurisë Kombëtare e Donald Trump, në dëshminë e saj përpara Dhomës së Përfaqësuesve në Senatin Amerikan, ka treguar makinacionet se si Partia Demokratike e Shqipërisë, ka lobuar intensivisht kundër kandidaturës për ambasadore të SHBA në Tiranë, Kathleen Kavalec

Erjon Dervishi

Problemi i ndërhyrjeve të fuqive apo aktorëve të tretë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është një shqetësim i përhershëm për Kongresin dhe për Presidentin e SHBA-së. Kjo për faktin se një superfuqi si SHBA është gjithmonë target për vendet e tjera. E tillë është edhe rasti i debateve për ndërhyrjen Ruse në zgjedhjet amerikane të vitit 2016, roli i Ukrainës, apo edhe firmat lobuese që qarkullojnë nëpër rrethet e afërta të zyrtarëve në Washington. Firmat lobuese arrijnë deri aty sa të influencojnë edhe senatorë të ndryshëm për çështje emërimesh apo kontraktimesh. Një situatë e ngjashme ka ndodhur me të nominuarën e Donald Trump për ambasadore në Shqipëri. Ajo quhet Kathleen Kavalec. Kjo e fundit disa herë ka qenë në qendër të medieve amerikane për skandalin e bashkëpunimit me aktorë të tretë që deri diku kanë prekur edhe interesat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por pak kush e dinte se Kathleen Kavalec ka qenë edhe një shënjestër e Partisë Demokratike të Shqipërisë. Këtë fakt e ka bërë të ditur Fiona Hill, ish-Këshilltarja e lartë e Presidentit Amerikan, Donald Trump për sigurinë kombëtare, nga 3 Prilli 2017 deri në 19 Korrik 2019. Në seancën dëgjimore para Senatit të SHBA-së, Znj. Hill iu është përgjigjur edhe pyetjeve në lidhje me rolin që Kathleen Kavalec ka pasur me Partinë Demokratike dhe me të personalisht. Gazeta “Shekulli”, disponon dëshminë e Fiona Hill, të datës 14 tetor 2019, për këtë çështje të cilën po e paraqesim më poshtë.

Pyetje: Kathy Kavalec, e njeh atë?

Hill: Po, unë e njoh atë. Ajo ishte e nominuara jonë për të qenë Ambasadore në Shqipëri, derisa një grup lobist shqiptar përdori lidhje shumë të parëndësishme që ajo kishte me Chris Steele për ta hequr nga nominimi. Pra, kjo është tjetër rast kur dikush u trajtua në mënyrë të turpshme. Ajo ishte udhëzuar si pjesë të çështjeve të saj për t’u takuar me të. Ajo nuk e kishte takuar më parë. Ajo kishte pasur ndërveprime shumë të kufizuara me të kur ai ishte në pozitë zyrtare. Dhe ajo u cenua në të gjitha këto shkëmbime të emaileve kur ajo thjesht raportoi se ishte takuar me të. Dhe një grup lobistësh shqiptar gjithashtu filluan ta akuzojnë atë se ishte pjesë e komploteve. Dhe kështu emërimi saj si ambasadore në Shqipëri u la mënjanë, megjithëse ajo do të kishte qenë një Ambasadore e shkëlqyeshme dhe ishte duke mësuar gjuhën shqipe.

Pyetje: A keni pasur ndonjë komunikim me të për sa i përket çështjes së Ukrainës?

Hill: Jo nuk kam. Dua të them që kam qenë në kontakt me të përgjithësisht, sepse ajo tani ka marrë një pozicion të ri. Ajo është dërguar në OSBE për të bërë disa punë mbi Ballkanin, por unë nuk fola me të për Ukrainën. Të gjithë ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm në lidhje me ish-zyrtarët tanë dhe të tjerë, të cilët shkojën nëpër vende apo kompani të huaja të kësaj natyre. Është një gjë të shkosh dhe të punosh për Kompanitë Amerikane ose kompanitë aleate, në Holanda dhe Norvegji, Suedia, ju e dini, Mbretëria e Bashkuar, por është një gjë krejt tjetër kur ju e dini se një vend ka disa synime kundërshtuese ndaj nesh, dhe gjithashtu nga kushdo që ka kishte një leje sigurie për tu afruar me zyrat e lobimit këtu. Dhe unë u shqetësova thellësisht kur zbulova se rezymeja ime mund të vihej në një përpilim të një raporti nga FARA nga Connie Mack dhe mund të përdorej si një fakt për të provuar të krijoni një rast kundër meje dhe për ti kërkuar Zëvendës Presidentit që stafi i tij të më pushonin nga puna se jam një mole s Soros në Shtëpinë e Bardhë. Dua të them se, ata edhe mund të qeshin nga kjo dëshmi, ju e dini, por në thelb kjo ishte, për fat të keq, lloji i veprime që u morën kundër Masha Yovanovitch. Dhe nëse e shihni edhe me Kathy Kavalec, Partia Demokratike në Shqipëri, ku morën një grup lobistësh dhe e filluan të jepnin informacione për FARA. Pra, ne kemi lejuar sezonin e hapur për diplomatët tanë, dhe kjo mund të ndodhte me këdo. Nuk ka rëndësi nëse ata janë një zyrtar jo në karrierë. Ndodhi, përkundrazi shqetësuese për mua, për më tepër ndaj një femre, por mund të ndodhë me çdo person politik. Çdonjëri prej nesh këtu mund të jetë subjekt i këtyre llojeve të pretendimeve dhe këtyre llojeve të sulme, çdo person i vetëm që merr tërthorazi me ndonjë prej tyre këta ‘individë ose ndonjë prej këtyre vendeve, nëse mendojnë se ndonjëri nga ne është në një qëndrim të drejtë. Dhe unë kam qenë jashtëzakonisht e shqetësuar për këtë. Dhe, përsëri, kjo është arsyeja e vetme që, ju e dini përsëri, Z. Castor, nuk dua të hedh poshtë fytin tuaj, por jam vërtet e shqetësuar për këtë. Dhe, ju e dini, një nga arsyet që në fakt vendosa që doja të dilja jashtë administratës gjatë fushatës, kishte të bënte me faktin se duhej të isha në gjendje të flisja për këtë publikisht.

Pyetje: A keni parë ndonjëherë një Ambasador të largohet në rrethana të ngjashme më parë në karrierën tuaj?

Hill: Epo, kjo është ajo që thashë, që besoj si mirë që ishte një goditje politike mbi të. Edhe unë e përmenda këtë gjë më parë, në lidhje me pyetjen se a e njoh Kathy Kavalec dhe besoj se ka pasur një goditje ndaj saj si dhe nga Partia Demokratike gjithashtu, të cilët morën informacione, përfshirë faktin që ajo ishte përmendur në këto shkëmbime me Bruce Ohr dhe Toria Nuland mbi Chris Steele, dhe e përdori atë për ta denoncuar Kavaleec dhe për ta detyruar në thelb Departamentin e Shtetit që të kthejë kandidaturën e saj. Ajo ishte duke mësuar edhe gjuhën shqipe, e cila nuk duhet të ketë qenë dhe shumë argëtim për të, mund ta imagjinoj, por ajo tashmë kishte përparuar mirë me këtë çështje. Dhe ajo tani do të ketë një rol në OSBE.

Akuzat e medias amerikane: PD operacion lobimi kundra të nominuarës për ambasadore të SHBA

Partia Demokratike është përfshirë në një operacion lobimi kundra të nominuarës së presidentit Trump për ambasadore në Shqipëri, Kathleen Kavalec. Media amerikane ka hedhur dritë, për këtë përfshije destruktive të PD në politikën e jashtme amerikane. Daily Beast, një media e njohur online, i ka dedikuar një shkrim të gjatë diskreditimit të diplomatëve amerikanë. “Qeveri të huaja po përdorin një strategji të reja për të anashkaluar zyrtarë amerikan të cilët nuk i pëlqejnë duke lëshuar baltë mbi ta, e portretizuar si armiq të presidentit Trump”, shkruan Daily Beast. Duke iu referuar një zyrtari amerikan, gazetarët e Daily Beast shkruajnë se përmes kësaj strategjie ia dolën të sabotojnë të nominuarën e SHBA për ambasadore në Shqipëri. E ndërsa Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit e kaluan në vetting pa asnjë problem zonjën Kathleen Kavalec dhe morën aprovimin e qeverisë shqiptare, ajo pak përpara shkuarjes në Senat i telefonoi kreut të Komitetit për Politikën e Jashtme, senatorit Ron Johnson. Daily Beast shkruan se as Kavalec dhe as kolegët e saj në DASH se dy javë më parë stafi senatorit Ron Johnson kishte hapur një linjë komunikimi me një lobist të paguar nga opozita shqiptare Partia Demokratike. Komopania lobuese e PR, Sonoran Policy Group përmes drejtorit ekzekutiv Christian Bourge kontaktoi  këshilltarin kryesor të senatorit Ron Johnson ku krahas çështjeve si korrupsioni/siguria dhe narkotrafiku, u fol edhe për të nominuarën Kavalec. Media amerikane shkruan se: As Kavalec dhe as kolegët e saj të Departamentit të Shtetit nuk e dinin në atë kohë që disa javë më parë, stafi i Johnson kishte hapur një linjë komunikimi me lobistët për Partinë Demokratike të Shqipërisë, partia kryesore e opozitës në vend. Në qershor, partia kishte punësuar Grupin e Politikave Sonoran, i cili faturon veten si një firmë “diplomacie globale private”. Shefi Ekzekutiv i SPG Christian Bourge arriti tek këshilltari i lartë i politikës Johnson më 5 gusht. Ai raportoi informimin e këshilltarit për “çështje korrupsioni/sigurie/narkoterrorizmi”. Por Bourge solli edhe emërimin e Kavalec. As Bourge dhe as zyra e Johnson nuk iu përgjigjën kërkesave për informacion shtesë mbi atë komunikim, ose korrespodencën pasuese midis Johnson dhe Sonoran Policy Group. Por Hill, në dëshminë e saj në Kongresin muajin e kaluar, fajin e vendosi para këmbëve të PDSH-së për fushatën e njollosura kundër Kavalec. “Unë besoj se ka pasur një goditje të bërë prej saj, nga demokratët shqiptarë”, tha ajo. PDSH “mori informacione duke përfshirë faktin që ajo ishte përmendur në këto shkëmbime me … Chris Steele, dhe e përdori atë për ta denoncuar atë dhe në thelb që Departamenti i Shtetit të tërhiqte emrin e saj. Ky është një tjetër  shembull të dikujt që u trajtua në mënyrë të turpshme”, tha ajo. Vetë Hill ishte subjekt i sulmeve të ngjashme, shtoi ajo. Dhe “kjo ishte, për fat të keq, lloji i veprimeve që u ndërmorën” kundër Marie Yovanovitch, deri këtë vit ambasadori amerikan në Ukrainë. Firma Barnes & Thornburg, të cilën PDSH e punësoi më parë në 2017, akuzoi partinë në pushtet socialiste të Shqipërisë për bërjen e ofertave të miliarderit hungarez George Soros dhe diplomatit të lartë Tom Shannon, asokohe sekretari në detyrë i shtetit, për heqjen e mbështetjes së Sh.B.A-së pas asaj. Shqiptarët ishin larg nga i vetmi aktor i huaj që përdorte lobistë për të shfrytëzuar Soros. Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës Demokratike të Kongos solli lobistët në fund të vitit 2017 që penguan lidhjet e supozuara të Soros të opozitës politike në kolonat e sponsorizuara për Washington Times. Burrat që qëndronin pas një grupi biznesi në Guatemalë që punësuan lobistë amerikanë vitin e kaluar po implikonin Soros në skema gjoja të pafavorshme që përfshinin një organ antikorrupsion të mbështetur nga SH.B.A. në vend. Këto pretendime që nga atëherë kanë informuar punën hetimore të grupeve pro-Trumpit siç është Judicial Watch, i cili të martën azhurnoi mbështetësit e saj për përpjekjet për të ekspozuar detaje të përfshirjes së supozuar të Soros në përpjekjet e Guatemalës për të luftuar korrupsionin. Sidoqoftë, më famëkeqja ndër antagonistët e Soros të K Street, ka qenë ish Rep. Connie Mack (R-FL). Mack hartoi memorandume të shumëfishta, me sa duket të krijuara për zyrtarë të lartë të administratës, duke u përpjekur të portretizonte Fiona Hill si një funksionar të Soros.

Flash Lajme

Më të lexuarat