I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan Donald Trump, për dialogun Kosovë–Serbi, Richard Grenell, në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë lajmin e Gazetës Express ku thuhet për Liqenin e Ujmanit se ky është Liqeni Trump dhe ndodhet në Kosovë.

Grenell ka shkruar se të dyja palët janë pajtuar që ky të jetë emri i ri i liqenit – Liqeni Trump.

Kjo për shkak se sipas tij, Kosova dhe Serbia, patën probleme se si ta quajnë këtë liqen. Ndaj u propozua nga Grenell dhe u vendos më pas që të quhet Liqeni Trump.

“Sesi të quhet liqeni që gjendet në Kosovë dhe Serbi ka qenë një pikë serioze diskutimi në dialog, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të bëhet një studim i fizibilitetit që të krijohen vende të reja pune në regjion. Ndaj të dyja palët vendosën që ta quajnë: Liqeni Trump”, ka shkruar ai.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mirëpritur propozimin e ambasadorit Richard Grenell, që liqeni i Ujmanit të quhet “Liqeni Trump”. Hoti theksoi në mesazhin e tij në Facebook se kontributi i presidentit Donald Trump, për arritjen e marrëveshjes ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, është i padiskutueshëm.

“E kam mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arritjen e marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke”, ka shkruar ai.

Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
WhatsApp
Artikulli i meparshemKrasniqi: Sapo VV’ja ta sjellë në seancë mocionin kundër Qeverisë, i ka votat e PDK’së
Artikulli i ardhshemAnalisti amerikan jep alarmin, tregon planet millosheviqiane të Vuçiqit
Ina Online

Artikuj te ngjashemMe teper nga autori

Aktuale

Maqedonia “Po” hekurudhës me Shqipërinë, por duhen 426 milion euro për fazën e parë

Kosovë

Krasniqi: Sapo VV’ja ta sjellë në seancë mocionin kundër Qeverisë, i ka votat e PDK’së

Aktuale

Evropa në alarm nga koronavirusi

Aktuale

Mourinho vlerëson Shkëndijën

Kosovë

Hoti deklaron se si do të shfrytëzohet Ujmani

Aktuale

Shkëndija nuk i’a doli, “Spursat” me fitore

Flash Lajme

Më të lexuarat