Denzel Washington është aktor i famshëm amerikan, producent dhe drejtor filmi.

Ai është fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare, duke përfshirë tre çmime Golden Globe, dy çmime Academy Awards, dhe një Oscar.

Ai ka marrë çmimin Oscar në 2001, për interpretimin e tij në filmin “Training Day” ku ai luan rolin e policit të kompromentuar së bashku me Ethan Hawke.

Washington ka thënë se nëna e tij, 90-vjeçare, e mban atë gjithmonë me këmbë në tokë, madje ai ka thënë se menjëherë pasi kishte fituar Oscarin, e ëma i kishte thënë: Ok, tani shko dhe hidh mbeturinat!/ I.M-Dritare.net


Flash Lajme

Më të lexuarat