American Music Awards 2019 solli në skenë disa nga yjet më të mëdhenj të muzikës. Ndërsa u shpërndarë edhe çmimet për artistët më të mirë.

AMAs u dominua padyshim nga Taylor Swift që mori në shtëpi çmimin “Artistja e Dekadës” dhe “Artistja e Vitit”, ndërsa performoi në skenë disa nga hitet e saj më të mëdha.

Taylor siguroi 6 çmime. Ndërsa pas saj vijnë BTS dhe Khalid me nga 3 fitore secili.

Shikoni listën e plotë të fituesve:

– Artist of the Year

Drake

Ariana Grande

Halsey

Post Malone

Taylor Swift – WINNER

– New Artist of the Year

Luke Combs

Billie Eilish – WINNER

Lil Nas X

Lizzo

Ella Mai

– Collaboration of the Year

Lady Gaga and Bradley Cooper, “Shallow”

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”

Marshmello and Bastille, “Happier”

Shawn Mendes and Camila Cabello, “Señorita” – WINNER

Post Malone and Swae Lee, “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

– Tour of the Year

BTS – WINNER

Ariana Grande

Elton John

P!nk

Ed Sheeran

– Favorite Music Video

Billie Eilish, “Bad Guy”

Ariana Grande, “7 Rings”

Halsey, “Without Me”

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”

Taylor Swift, “You Need to Calm Down” – WINNER

– Favorite Social Artist

BTS – WINNER

Billie Eilish

EXO

Ariana Grande

Shawn Mendes

– Favorite Male Artist — Pop/Rock

Drake

Khalid – WINNER

Post Malone

– Favorite Female Artist — Pop/Rock

Billie Eilish

Ariana Grande

Taylor Swift – WINNER

– Favorite Duo or Group — Pop/Rock

BTS – WINNER

Jonas Brothers

Panic! At The Disco

– Favorite Album — Pop/Rock

Billie Eilish, “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”

Ariana Grande, “Thank U, Next”

Taylor Swift, “Lover” – WINNER

– Favorite Song — Pop/Rock

Halsey, “Without Me” – WINNER

Jonas Brothers, “Sucker”

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”

Panic! At The Disco, “High Hopes”

Post Malone & Swae Lee, “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

– Favorite Male Artist — Country

Kane Brown – WINNER

Luke Combs

Thomas Rhett

– Favorite Female Artist — Country

Kelsea Ballerini

Maren Morris

Carrie Underwood – WINNER

– Favorite Duo or Group — Country

Dan + Shay – WINNER

Florida Georgia Line

Old Dominion

– Favorite Album — Country

Kane Brown, “Experiment”

Dan + Shay, “Dan + Shay”

Carrie Underwood, “Cry Pretty” – WINNER

– Favorite Song – Country

Luke Combs, “Beautiful Crazy”

Dan + Shay, “Speechless” – WINNER

Blake Shelton, “God’s Country”

– Favorite Artist — Rap/Hip-Hop

Cardi B – WINNER

Drake

Post Malone

– Favorite Album — Rap/Hip-Hop

Meek Mill, “Championships”

Post Malone, “Hollywood’s Bleeding” – WINNER

Travis Scott, “Astroworld”

– Favorite Song — Rap/Hip-Hop

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road” – WINNER

Post Malone, “Wow.”

Travis Scott, “Sicko Mode”

– Favorite Male Artist — Soul/R&B

Chris Brown

Khalid

Bruno Mars – WINNER

– Favorite Female Artist — Soul/R&B

Beyoncé – WINNER

Lizzo

Ella Mai

– Favorite Album — Soul/R&B

Chris Brown, “Indigo”

Khalid, Free “Spirit” – WINNER

Ella Mai, “Ella Mai”

– Favorite Song — Soul/R&B

Khalid, “Talk” – WINNER

Lizzo, “Juice”

Ella Mai, “Trip”

– Favorite Artist – Alternative Rock

Billie Eilish – WINNER

Imagine Dragons

Panic! at the Disco

– Favorite Artist – Adult Contemporary

Maroon 5

P!nk

Taylor Swift – WINNER

– Favorite Artist — Latin

Bad Bunny

J Balvin – WINNER

Ozuna

– Favorite Artist – Contemporary Inspirational

Lauren Daigle – WINNER

For King & Country

MercyMe

– Favorite Artist – Electronic Dance Music (EDM)

Avicii

Marshmello – WINNER

The Chainsmokers

– Favorite Soundtrack

“A Star Is Born” by Lady Gaga & Bradley Cooper

“Bohemian Rhapsody” by Queen – WINNER

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

/Ora News.tv/


Flash Lajme

Më të lexuarat