Emocion, ankth dhe pasiguri, por gëzim… Sot nisi viti i ri shkollor 2020-2021, ku rreth 480 mijë nxënës u ulën në bankat e shkollës, në një vit të pazakontë mund të themi për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.Në shkolla janë ndjekur protokolle të veçantë sigurie, në mënyrë të tillë që të minimizohet përhapja e COVID-19. Kështu, ndryshe nga vitet e tjera, ky vit do të mbahet mend gjatë për të gjithë. Nga një nxënës nëpër banka dhe të pajisur detyrimisht me maska. Dhe ndryshe nga fillim vitet e tjera, mungonin përqafimet… Gjithsesi, në fytyrat e tyre nuk mungonte lumturia e rikthimit ne shkolle, teksa ne duar mbanin buqetat me lule.

Sot ka qenë një ditë e mbushur plot emocion dhe frikëra për prindërit, frika që po i lënë fëmijët të përballen me një armik të rrezikshëm, nga i cili aq shumë janë përpjekur t’i mbrojnë.

Rudina Xhunga i ka shprehur më së miri mes disa rreshtave këtë ndjesi. Bes Kallaku është bërë nostalgjik sot, ndërsa ka uruar dhe në të njëjtën kohë ka postuar edhe një foto kur ishte i vogël. Gjithashtu, kryeministri Rama nuk i ka fshehur emocionet, ndërsa Zaho djali i tij shkonte në klasë të parë.

I lumtur pranë të birit, duke e shoqëruar në ditën e parë të shkollës janë shfaqur dhe Ermal Mamaqi dhe Amarda Toska. Madje, Ermali ka  kujtuar kohën kur shkonte në shkollë dhe sa qante në ditën e parë të shkollës. “Dija është rrugë e vështirë, por e vetmja që të nxjerr në dritë”. Kështu shkruan Elisa Spiropali, e cila ka pozuar bashkë me të bijën dhe bashkëshortin.

Nga Manastirliu te Gjylameti, Gazeta Shqiptare sjell fotot e veçanta ga që kanë ndarë bashkë me dedikimet e ndjera për të vegjëlit e tyre në ditën e parë të shkollës në këtë kohë pandemie…

Untitled-2rudinaUntitled-4lujka gramoUntitled-7bes kallakuzahobesa shsinissjpg
<
>

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All