Kampion në sport dhe jashtë tij. Kështu mund të përkufizohet legjenda e notit, Filippo Magnini. Kampioni olimpik po shijon pensionimin, por kur thirret në apel ai është i gatshëm të japë gjithçka nga forca e tij.

Së fundmi, 37 vjeçari italian është kthyer në hero për një çift të porsamartuar në brigjet e Sardenjës.  Me të dëgjuar thirrjet për ndihmë të Andrea Benedetto, Magnini u fut në det për të tentuar shpëtimin e tij.

Për fatin e mirë të Benedetto, ish-kampioni i botës ishte më i shpejtë se varka e shpëtimit dhe qëndroi mbi ujë deri sa mbërritën rojet bregdetare.

“Unë thjesht bëra atë që kisha për të bërë. Ishte shumë në telashe. Ai ishte mjaft i frikësuar dhe kishte pirë pak ujë deti.”-tha 37 vjeçari për “Corriere dello Sera”.

Dy herë kampioni i Botës, që fitoi medaljen e bronzit në Olimpiadën e Athinës 2004 ishte në pushime me të dashurën e tij Giorgia Palmas, kur ndodhi incidenti.

Flash Lajme

Më të lexuarat