Celtic është një klub profesionist futbolli me qendër në Glasgow, i cili luan në Premierëligën Skoceze. Klubi u themelua në 1887. Ata luajtën ndeshjen e tyre të parë në maj 1888, një ndeshje miqësore kundër Rangers, të cilën Celtic e fitoi 5–2.

Klubi e arriti suksesin e tij më të madh gjatë viteve 1960 dhe 70 nën drejtin e Jock Stein, kur fituan nëntë tituj radhazi të ligës dhe në vitin 1967 fituan Kupën e Evropës.

Celtic ka fituar 50 herë kampionatin e ligës skoceze, së fundmi në sezonin 2018-19. Ata kanë fituar Kupën Skoceze 39 herë dhe Kupën e Ligës Skoceze 18 herë. Sezoni i tyre më i suksesshëm ishte 1966–67, kur Celtic u bë skuadra e parë britanike që fitoi Kupën e Europës, duke fituar gjithashtu kampionatin e ligës skoceze, Kupën Skoceze, Kupën e Ligës dhe Kupën e Glasgow. Celtic arriti të shkonte në finalen e Kupës së Evropës 1970 dhe në Finalen e Kupës UEFA në vitin 2003.

Si u formua ekipi Celtic
Klubi i Futbollit Celtic u formua në Glasgow, nga Andrew Kerins, më 6 nëntor 1887, me qëllim lehtësimin e varfërisë në lindje të Glasgow duke mbledhur para për një qendër bamirësie.


Më 28 maj 1888, Celtic luajti ndeshjen e tyre të parë zyrtare kundër Rangers dhe fitoi 5–2, që në atë kohë u cilësua si një ndeshje miqësore.

Veshja e parë e skuadrës kishte bluzë e bardhë me jakë jeshile, pantallona të shkurtra të zeza dhe çorape të gjelbra smeraldi.

Stema origjinale e klubit ishte një kryq i thjeshtë jeshil në një sfond të kuq në formë ovale.

Stadiumi i Celtic është Celtic Park, i cili është në zonën Parkhead të Glasgow. Celtic Park, me një kapacitet prej 60411 vendesh është stadiumi më i madh i futbollit në Skoci dhe stadiumi i tetë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Celtic hapi parkun e parë të klubit në zonën e Parkhead në vitin 1888. Por më pas, klubi u transferua në një vend tjetër në 1892.

Celtic ishte në një pozitë të keqe financiare në fillim të viteve 1990 dhe nuk u krye asnjë punë e madhe derisa Fergus McCann mori kontrollin e klubit në mars 1994. Ai nisi një plan për të stadiumin e vjetër për të ndërtuar një stadium të ri, i cili përfundoi në gusht 1998.

Në qershor 2018, Celtic njoftoi se do të kryente një sërë përmirësimesh në stadium që do të zbatoheshin para sezonit 2018-19. Këto përfshijnë instalimin e dritave të reja LED dhe një sistem të ri argëtimi dhe një sipërfaqe të re për fushën.

Në 2003, Celtic u vlerësua të ketë një numër tifozësh prej nëntë milionë njerëz, duke përfshirë një milion në SHBA dhe Kanada. Celtic ka 160 Klube të Mbështetësve në mbi 20 vende të botës.

Rreth 80,000 tifozë të skudrës Celtic, udhëtuan për në Seville të Spanjës për në finalen e Kupës UEFA në maj 2003.

Më 1965, Celtic filloi të botojë gazetën e vet, The Celtic View. Tani është revista më e vjetër e klubit në historinë e futbollit.

Flash Lajme

Më të lexuarat