Armando Sadiku u transferua këtë verë te skuadra e Malagas, teksa deri më tani ka gjetur dy herë rrugën e rrjetës në 7 ndeshjes. Sulmuesi i kombëtares sonë, i cili mungon ndaj Turqisë dhe Moldavisë për shkak të disa problemeve personale ka dhënë një intervistë ndryshe për portalin spanjoll “diariosur.es”.

– Cili ka qenë idhulli juaj në futboll?

Ibrahimovic.

– A je besimtar?

Po.

– Katolik?

Jo. Mysliman. Në Shqipëri më shumë se 60 për qind e popullsisë është myslimane. Kur mundem e mbaj edhe Ramazanin.

– Cilat janë hobit tuaj përveç futbollit?

Më pëlqen sporti i “paddle tenis” dhe tenisi dhe shumë kinema e seriale. Më pëlqen të dëgjoj shumë gjuhë, sepse i flas. Më pëlqejnë filmat aksion pasi të japin adrenalinë. Filmi i preferuar është “Gladioror”, ndërkohë që nga seriale është “The Paper House”.

– Cila gjuhë flisni?

– Shqip, italisht, anglisht, spanjisht dhe gjermanisht.

-Sa shumë tatuazhe keni në trupin tuaj?

– Shumë. Është e vështirë t’i numërosh ato. Ata përfaqësojnë jetën dhe karrierën time. Janë imazhe, në lidhje me të cilat gjithmonë kam qenë luftëtar. Kam kapërcyer dëmtimet dhe rrethanat e tjera që më kanë bërë më të fortë. Unë gjithmonë i bëj në Shqipëri.

– Më thoni një stil muzikor ose një artist që ju pëlqen …

Ozuna. Në dhomën e zhveshjes e dëgjoj shpesh, por në Zvicër më pëlqeu shumë muzika spanjolle, të cilën shokët nga Spanja ose Amerika e Jugut e vendosnin atje.

– Çfarë ju shqetëson më shumë nga njerëzit?

Unë jam një person i qetë, por kur futem në fushë jam shumë serioz dhe kur diçka nuk po shkon mirë gjatë ndeshjes, atëherë zemërohem shumë.

-Kush është lojtari që bën më shumë humor në dhomat e zhveshjeve?

Keidi, Boulahoroud ose Keko.

– Çfarë mendoni për skuadrën e Malaga-s?

Shumë bukur. Jam shume e lumtur. Kam marrë shumë mesazhe mikpritje nga tifozët në Instagram. Mund të jem më pak e njohur se në Shqipëri, por shumë tifozë më kanë mirëpritur. Tani më duhet vetëm të jem mirë fizikisht dhe i përqendruar. Nëse do të jem mirë, jam i bindur se gjithçka do të shkojë mirë. /Rozalb Lika-Koha Jone/

Flash Lajme

Më të lexuarat