E gjithë bota është me sytë nga Italia. Vendi fqinjë është shteti më i prekur nga koronavirusi. Tashmë shumë pak njerëz mendojnë për futbollin, një sport që italianët në fakt e duan shumë.Kjo është arsyeja pse shoqata FIGC dhe 20 klubet më të mira diskutuan me zyrtarët e qeverisë në një takim të enjten se ata donin të përfundonin sezonin e Serisë A, duke kërkuar mbështetje përballë mungesës së të ardhurave.


Në përgjithësi, futbolli italian pret humbje deri në 700 milion euro nëse sezoni nuk do të mbyllet. Në kampionati do të rifillojë, shifra do të zvogëlohet me 100 milionë euro. Shteti italian po mendon që të ndihmojë klubet, të cilët sjellin 1 miliard taksa në vit për arkat e shtetit.
Seria A ka edhe 12 ndeshje për të mbyllur sezonin, duke mos përfshirë sfidat e Kupës së Italisë.

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All